GRBNapenergia

+36 30 254 2522 | H-P 9-17:00

iroda@grbnapenergia.hu

Kína megduplázza a napenergia-termelését

Kína tervezi, hogy 2026 végére megduplázza a naperőmű-kapacitását, elérve ezzel az ezer gigawattot. Ez a döntés az ország erős elkötelezettségét mutatja a megújuló energiaforrások iránt.

Peking célja az, hogy 2030-ra több mint 1200 gigawattot termeljen nap- és szélenergia felhasználásával. Tavaly év végéig már 365 gigawatt szél- és 392 gigawatt naperőmű- kapacitást építettek ki, ami a világ teljes kapacitásának harmadát teszi ki. Várhatóan az év végéig mindkettő eléri az ötszáz gigawattot.
A kínai nemzeti napenergia-kiépítési program, amit 2021 júniusában indítottak, hatalmas lendületet adott a projekteknek – állítja a Rystad Energy kutatócég vezető elemzője, Yicong Zhu, a Reuters jelentése szerint.

A jelentés kiemeli, hogy 2023 első felében Kína már 3,4-szer többet fektetett napelemes fotovoltaikus (PV) kapacitásba, mint hőenergiába. Azonban a közüzemi méretű napelemes PV-fejlesztések főként a kevésbé népes északnyugati területeken koncentrálódtak, mivel a tengerparti területeken korlátozott a rendelkezésre álló földterület és magasak a költségek, ami megnehezíti a nagyszabású napelemes projektek gazdaságosságát.

Ezen területeken a tetőtéri napelemes beruházások váltak népszerűvé, például Honan, Santung és Hupej tartományokban, ahol szignifikánsan növekedett a családi napelemek telepítése.

Annak ellenére, hogy az országban általában növekszik a megújuló energiaforrások terjedése, néhány tartomány lemarad a kitűzött célok elérésében. Az összes tartománynak legalább 250 gigawatt napelemes kapacitást kell üzembe helyeznie 2025 végéig.

Tavaly világszerte már az energiatermelés 30 százalékát adták a megújuló energiaforrások.
Kína továbbra is a világ legnagyobb és leggyorsabban növekvő megújuló energia-termelője marad, immár több mint egy évtizede.

Ezt olvasta már?

További cikkek a témában.

A 2022-es csalódást okozó év után az amerikai napelemipar 2023-ra lenyűgöző telepítési mutatókkal számol - várhatóan 32 GW új napelem kapacitás kerül üzembe helyezésre 2023-ban, ami 52%-os növekedést jelent a 2022-es évhez képest. Ezt az "U.S. Solar Market Insight Q3 2023" című jelentés közölte a SEIA és a Wood Mackenzie által.
A Nanyang Technological University, Szingapúr (NTU Szingapúr) tudósai hatékony módszert dolgoztak ki a magas tisztaságú szilícium visszanyerésére lejárt szavatosságú napelemekből, hogy lítium-ion akkumulátorokat hozzanak létre, amelyek hozzájárulhatnak az elektromos járművek növekvő globális igényének kielégítéséhez.
Az Európai Unió Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervének részeként Magyarország több mint 2000 milliárd forintnyi uniós támogatást kap, amelyet tizennégy beruházásra és reformintézkedésre fordít. A fő cél a magyar energiaátmenet megvalósítása, azaz egy olyan diverzifikált, megújuló alapú és hatékony energiaellátás kialakítása, amely hosszú távon fenntartható és környezetbarát.