Peking célja az, hogy 2030-ra több mint 1200 gigawattot termeljen nap- és szélenergia felhasználásával. Tavaly év végéig már 365 gigawatt szél- és 392 gigawatt naperőmű- kapacitást építettek ki, ami a világ teljes kapacitásának harmadát teszi ki. Várhatóan az év végéig mindkettő eléri az ötszáz gigawattot.
A kínai nemzeti napenergia-kiépítési program, amit 2021 júniusában indítottak, hatalmas lendületet adott a projekteknek – állítja a Rystad Energy kutatócég vezető elemzője, Yicong Zhu, a Reuters jelentése szerint.
A jelentés kiemeli, hogy 2023 első felében Kína már 3,4-szer többet fektetett napelemes fotovoltaikus (PV) kapacitásba, mint hőenergiába. Azonban a közüzemi méretű napelemes PV-fejlesztések főként a kevésbé népes északnyugati területeken koncentrálódtak, mivel a tengerparti területeken korlátozott a rendelkezésre álló földterület és magasak a költségek, ami megnehezíti a nagyszabású napelemes projektek gazdaságosságát.
Ezen területeken a tetőtéri napelemes beruházások váltak népszerűvé, például Honan, Santung és Hupej tartományokban, ahol szignifikánsan növekedett a családi napelemek telepítése.
Annak ellenére, hogy az országban általában növekszik a megújuló energiaforrások terjedése, néhány tartomány lemarad a kitűzött célok elérésében. Az összes tartománynak legalább 250 gigawatt napelemes kapacitást kell üzembe helyeznie 2025 végéig.
Tavaly világszerte már az energiatermelés 30 százalékát adták a megújuló energiaforrások.
Kína továbbra is a világ legnagyobb és leggyorsabban növekvő megújuló energia-termelője marad, immár több mint egy évtizede.